Poseł Renata Janik o polityce prorodzinnej.

To co powiem jest dla wielu prawdą oczywistą, ale myślę, że należy tę prawdę stale powtarzać i podkreślać, że rodzina jest wartością samą w sobie. Uważam, że jako ta wielka wartość powinna być umacniana i wspomagana w wypełnianiu przez nią licznych funkcji ważnych dla całego społeczeństwa.

Polityka państwa określa wiele instrumentów, które temu służą, opisuje je dokładnie kodeks rodzinny, kodeks opiekuńczy i wiele innych dokumentów prawnych ukierunkowanych na ochronę rodziny i obligujących władze wszystkich szczebli do ich przestrzegania. Jednak jak wiemy różnie z tym  bywa. Kielce na mapie Polski są chlubnym przykładem funkcjonowania sytemu opieki nad rodziną. Mogła się o tym przekonać  podczas wtorkowej wizyty w Kielcach pani Anna Andrzejewska  Pełnomocnik  Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny. Korzystając  z zaproszenia Prezydenta Kielc  Wojciecha Lubawskiego i dyrekcji MPOR  odwiedziła Sieć Świetlic Środowiskowych i Klubów dla Dzieci i Młodzieży „ 4 Kąty”, dwa z działających w mieście  Klubów Seniora, przy ul. Konopnickiej i al. Legionów oraz  Ośrodek Wsparcia Dziennego dla Osób Chorych na Alzheimera. Zwiedziłyśmy także Areszt Śledczy, w którym realizowany jest opracowany przez wychowawców program „ Radość w rodzinie” wspomagający więźniów – rodziców w utrzymaniu więzi rodzicielskich.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 

 

Renata Janik o planach na najbliższe miesiące – Audycja Radia eM

„Staram się pomagać tym wszystkim, którzy mnie proszą o pomoc. Drugi człowiek jest dla mnie bardzo ważny” mówi poseł Renata Janik na antenie Radia eM

Na wrzesień i październik poseł zaplanowała kilka inicjatyw, których celem jest pomoc osobom starszym oraz rodzinom. Są wśród nich konferencje oraz wsparcie klubów seniora.

 

źródło: em.kielce.pl

Renata Janik – Audycja Radia eM

Donald Tusk w piątek zadeklarował, że nie wybiera się do Brukseli na stanowisko szefa Rady Europejskiej. – Myślę, że w Polsce będę skuteczniejszy – przekonywał. Czy to dobrze? O to w naszym Letnim Studiu zapytaliśmy Renatę Janik, poseł ziemi świętokrzyskiej.

Z Panią Poseł rozmawialiśmy też na temat zakończonej Europeady, tego, co parlament może zrobić dla seniorów oraz założeń projektu nowelizacji Prawa zamówień publiczych.

źródło: em.kielce.pl

Najsympatyczniejsza Klasa Maturalna w Sejmie

Na wycieczkę do Sejmu wybrali się 16 czerwca maturzyści z klasy III a Liceum Ogólnokształcącego im. św. U. Ledóchowskiej z ZSP z Klimontowa dzięki zaproszeniu poseł Renaty Janik.

Wyjazd był nagrodą za zajęcie czwartego miejsca w klasyfikacji wojewódzkiej plebiscytu Echa Dnia na Najsympatyczniejszą Klasę Maturalną „Maturzyści 2014″. Młodzi mieszkańcy Klimontowa wraz z fundatorką nagrody poseł Renatą Janik mieli okazję zwiedzić gmach Sejmu, Belweder oraz pospacerować po Łazienkach Królewskich. Uczniom towarzyszyli ksiądz Robert Capała, dyrektor szkoły Maria Kubik, wychowawczyni Anna Szczypińska oraz przedstawiciele dziennika „Echo Dnia”- redaktorzy Krzysztof Wieczorek i Maciej Banachowski.

 • DSC_0608.jpg
 • DSC_0615.jpg
 • DSC_0618.jpg
 • DSC_0632.jpg
I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia (WIDEO)

I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia zgromadził ekspertów i autorytety, którzy podzielili się z uczestnikami spotkania własnymi doświadczeniami.

- Celem jest, aby nasi seniorzy mogli jak najdłużej aktywnie funkcjonować, ponieważ dane demograficzne pokazują, że będziemy żyć coraz dłużej, dłużej pracować, ale tym samym – żeby być ciągle sprawnym – musimy dbać o swoje zdrowie, jakość swojego życia, o życie psychiczne i fizyczne – mówiła poseł Renata Janik, pomysłodawczyni i organizatorka kongresu. – Jest to bardzo ważne i to chcielibyśmy zaprezentować dzisiaj naszym seniorom – dodała.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zauważył, że spotkanie jest niezwykle potrzebne. – Starzejemy się i to nie jest tajemnicą. Co zrobić ze starszymi ludźmi, żeby czuli się potrzebni, żeby byli zdrowi? O tym trzeba rozmawiać i tutaj ukłony dla pani poseł Renaty Janik, że podjęła się zorganizowania takiej konferencji – stwierdził.

O problemach polskich seniorów mówił profesor Bolesław Samoliński, założyciel Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, współorganizatora kongresu. – Takim naprawdę olbrzymim wyzwaniem jest smutek i depresja wynikające z wykluczenia tych osób z lokalnych społeczności, i z takich technologicznych elementów naszego życia, jak chociaż korzystanie z internetu – zauważył. – Wszelkie starania, które sprzyjają temu, żeby zapobiec temu wykluczeniu mają priorytetowe znaczenie – podkreślił profesor, który na co dzień pełni funkcję Konsultanta Krajowego w dziedzinie Zdrowia Publicznego i jest Przewodniczącym Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się oraz Przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej MPiPS.

Im szybciej zaczniemy myśleć o własnej starości i przygotowywać się do niej, tym lepiej – przekonywała była Pierwsza Dama RP Jolanta Kwaśniewska, założycielka i prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”. – Jak już jesteśmy dorośli, musimy w sposób odpowiedni odżywiać się i w sposób odpowiedni mieć świadomość tego, jak ważny w naszym życiu jest ruch – mówiła o profilaktyce starzenia się. – Rzecz trzecia, która jest równie ważna, to kwestie bezpieczeństwa socjalnego – przypomniała prezydentowa, podkreślając, że o bezpieczeństwo finansowe na emeryturze trzeba zadbać jak najwcześniej.

- Najważniejsze to pokochać siebie w takim wieku w jakim się jest, cieszyć się z tego, co jest, zdać sobie sprawę z tego, jaki mamy pesel, do tego peselu się stosować – żartobliwie zauważyła Teresa Lipowska, jedna z najbardziej lubianych aktorek starszego pokolenia. Jak stwierdziła, starość wiąże się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, ale trzeba robić wszystko, żeby sobie pomóc. – Nie chodzić codziennie do pana doktora, jak tylko oko mrugnie czy ręka zaboli, ale zafundować sobie dwa, trzy razy w roku zdrowotne wakacje, jeśli to możliwe – mówiła.

Koniec aktywności zawodowej powinien być początkiem aktywności wspierającej rozwój osobisty – przekonywali uczestnicy konferencji. Ponieważ dzieci i wnuki są już odchowane, można znacznie więcej czasu poświęcić dla siebie. – To czas, kiedy po pierwsze możemy uzupełnić wykształcenie – takie dla siebie, a nie dlatego, że musimy gdzieś pracować, możemy rozwijać swoje pasje, możemy spotykać się i rozwijać swoje zainteresowania, więc jest to bardzo ważny czas, aby aktywnie go wykorzystać – podsumowała cel kongresu poseł Renata Janik.

I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia

I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia odbył się 12 czerwca w Kielcach. Zorganizowali go Biuro Poselskie Renaty Janik, Fundacja Na Rzecz Zdrowego Starzenia się oraz Miasto Kielce.

Spotkanie było kontynuacją I Kongresu Zdrowego Starzenia, jaki miał miejsce na początku roku w Warszawie.

- Celem jest, aby nasi seniorzy mogli jak najdłużej aktywnie funkcjonować, ponieważ dane demograficzne pokazują, że będziemy żyć coraz dłużej, dłużej pracować, ale tym samym – żeby być sprawnym – musimy dbać o swoje zdrowie – mówiła poseł Janik.

Kongres z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli władz publicznych i samorządów miał wymiar praktyczny. Dzięki warsztatom i dyskusjom jego uczestnicy otrzymali nie tylko wartościowe porady dotyczące zdrowego trybu życia oraz codziennej ochrony i bezpieczeństwa, ale również zyskali okazję do nawiązania nowych znajomości.

 

 • k120.jpg
 • k121.jpg
 • k122.jpg
 • k123.jpg
 • k124.jpg
 • k125.jpg
 • k126.jpg
 • k127.jpg
 • k128.jpg
 • k129.jpg
 • k130.jpg

 

Zapraszamy na I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia

I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia odbędzie się 12 czerwca w Kielcach. Jego organizatorami są Biuro Poselskie Renaty Janik, Fundacja Na Rzecz Zdrowego Starzenia się oraz Miasto Kielce.

Doświadczenie w pracy na rzecz społeczności lokalnej w Kielcach oraz praca w parlamencie skłoniły poseł Renatę Janik do podjęcia dyskusji dotyczącej zdrowego i bezpiecznego starzenia się w naszym regionie. Dane demograficzne jasno bowiem pokazują, że jesteśmy coraz starsi i powinniśmy zadbać o siebie tak, aby jak najdłużej cieszyć się pełnią życia oraz sprawnością fizyczną i psychiczną.

Wraz z Fundacją na Rzecz Zdrowego Starzenia się, założoną przez prof. Bolesława Samolińskiego, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Zdrowia Publicznego, Przewodniczącego Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się i Przewodniczącego Rady ds. Polityki Senioralnej MPiPS, poseł Renata Janik przygotowała wyjątkowe spotkanie poświęcone zdrowiu, aktywności i jakości życia seniorów.

Do udziału w Kongresie zostali zaproszeni eksperci, autorytety, przedstawiciele władz publicznych i samorządów, dla których ważne jest stwarzanie przestrzeni i warunków do rozwoju inicjatyw przeznaczonych dla osób dojrzałych.

Spotkanie ma wymiar praktyczny. Dzięki warsztatom i dyskusjom jego uczestnicy otrzymają  nie tylko wartościowe porady dotyczące zdrowego trybu życia oraz codziennej ochrony i bezpieczeństwa, ale również zyskają okazję do nawiązania nowych znajomości.

 • zaproszenie3.jpg

 

 

Świętokrzyska Niezapominajka w gminie Zagnańsk

Statuetkę Świętokrzyskiej Niezapominajki otrzymała poseł Renata Janik za wspieranie działań proekologicznych w gminie Zagnańsk.

Dziewiąta świętokrzyska edycja Święta Niezapominajki w Zagnańsku odbyła się w tym roku 1 czerwca i połączona została z obchodami 600 – lecia miasta oraz z Dniem Dziecka. Jak co roku uczestnicy imprezy mogli uczestniczyć w zabawach ruchowych, konkursach i warsztatach tematycznych, mających na celu popularyzowanie wiedzy ekologicznej, lokalnych zwyczajów i tradycji.

Nagroda dla poseł Renaty Janik to wyróżnienie przyznane za duży wkład w upowszechnianie ekologii oraz wsparcie finansowe i polityczne działań proekologicznych w gminie Zagnańsk. Posłanka aktywnie promuje m.in. ratowanie jednego z najstarszych pomników przyrody w Polsce – dębu Bartka.

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest w Polsce od 12 lat, 15 maja. Region świętokrzyski samodzielnie świętował już po raz dziewiąty.

 • DSC_0991.jpg
 • DSC_1001.jpg
 • DSC_1061.jpg
 • DSC_0018.jpg
 • DSC_0023.jpg
 • DSC_0034.jpg
 • DSC_0037.jpg
 • DSC_0935.jpg
 • 9.jpg
Z wizytą u Pani Marszałek

Pałac Prezydencki oraz Sejm odwiedzili na zaproszenie poseł Renaty Janik przedstawiciele gminy Zagnańsk – zespół “Jaworzanki” i chór “Con Passione” oraz wójt Szczepan Skorupski.

Wycieczka odbyła się 22 maja, a jej niewątpliwym atutem była możliwość spotkania się z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz. W gabinecie marszałkowskim zespoły zaprezentowały po jednym utworze ze swoich repertuarów.

“Jaworzanki” i “Con Passione” kultywują tradycje regionu świętokrzyskiego poprzez muzykę, taniec, i śpiew. W tym celu uczestniczą m.in. imprezach, festynach i lekcjach folklorystycznych, podczas których można poznać stroje regionalne, gwarę ludową, a także spróbować tradycyjnych potraw przygotowywanych przez lokalne gospodynie.

Zespół ludowy “Jaworzanki”, prowadzony przez Grażynę Grudziecką, od ponad 10 lat promuje obrzędowość, język i melodykę ukształtowane przez historię regionu. Jego członkowie śpiewają tradycyjne pieśni, piosenki i przyśpiewki zaczerpnięte z bogatego zasobu utworów zapamiętanych przez najstarszych mieszkańców gminy. Zespół jest także założycielem Izby Regionalnej w Świetlicy Środowiskowej w Jaworzu.

 • 1.jpg
 • 2..jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5..jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg

 

Chór “Con Passione” pod batutą Michała Kopcia promuje gminę Zagnańsk i kulturę muzyczną wśród jej mieszkańców od 2010 roku. Chórzyści wywodzą się z chóru parafialnego działającego przy kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku oraz z chóru parafii św. Rozalii i św. Marcina w Zachełmiu. Repertuar “Con Passione” to muzyka religijna, patriotyczna, jak i rozrywkowa. Wśród wykonywanych utworów znajdują się dzieła m.in. Stanisława Moniuszki, Franciszka Schuberta, Franciszka Rylinga i Mieczysława Sołtysa.

O opiece geriatrycznej w Polsce (WIDEO)

Problemy związane z organizacją i finansowaniem opieki medycznej nad osobami starszymi to temat panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów, w którym wzięła udział poseł Renata Janik.

Panel został zorganizowany 25 kwietnia przez Najwyższą Izbę Kontroli w związku z przygotowywaną kontrolą opieki medycznej nad osobami w wieku podeszłym. Zaproszeni eksperci z dziedziny geriatrii poruszyli kwestie niezbędne do przeprowadzenia audytu. Do dyskusji wprowadziła wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Dr Grażyna Marciniak, która przedstawiła obecną sytuację demograficzną Polski i prognozę na przyszłość dotyczącą osób powyżej 65 roku życia, z uwzględnieniem sytuacji w poszczególnych województwach.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki opowiedział o propozycjach resortu dotyczących ułatwiania dostępu do lekarzy geriatrów. Poinformował też o tworzeniu koncepcji nowego narodowego planu ochrony zdrowia, który obejmie m.in. program zdrowego starzenia się.

O aktualnej sytuacji i perspektywie geriatrii w naszym kraju oraz o stanie przygotowania personelu medycznego do realizacji opieki geriatrycznej mówili prof. dr hab. Tomasz Grodzicki, Krajowy Konsultant ds. Geriatrii, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii UJCM oraz prof. dr hab. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dyrektor Szpitala Geriatrycznego im Jana Pawła II w Katowicach, dr n. med. Jarosław Derejczyk, poruszył kwestię finansowania opieki zdrowotnej osób starszych, w tym wycenę świadczeń zdrowotnych. Zaznaczył, że powszechny dostęp do geriatrii pozwoli m.in. ograniczyć liczbę leków przyjmowanych przez osoby starsze i zapobiegać ich przedawkowaniu. Poinformował, że niemal jedna piąta przyjęć do szpitali tej grupy pacjentów spowodowana jest złym połączeniem leków lub właśnie nadmiernym ich spożywaniem.

O organizacji opieki geriatrycznej oraz możliwościach współpracy w tym zakresie z samorządami lokalnymi mówił dr Tomasz Płatek, kierownik Oddziału Geriatrycznego Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach. Prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska – Tobis, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej UM w Poznaniu, opowiedziała natomiast o najlepszych wzorcach opieki geriatrycznej w innych krajach, przede wszystkim o modelach brytyjskim i belgijskim.

Poseł Renata Janik zarysowała sytuację w województwie świętokrzyskim. – Nasze województwo jest województwem starzejącym się, brak jest jednocześnie oddziałów geriatrycznych. Jest potrzeba większej współpracy między opieką zdrowotną, a opieką społeczną – mówiła. Dodała, że dopiero takie połączenie pozwoli opiece geriatrycznej lepiej funkcjonować i równocześnie mniej kosztować. – Z pewnością będę tego gorącym zwolennikiem – stwierdziła poseł Janik.