Renata Janik – Audycja Radia eM

Donald Tusk w piątek zadeklarował, że nie wybiera się do Brukseli na stanowisko szefa Rady Europejskiej. – Myślę, że w Polsce będę skuteczniejszy – przekonywał. Czy to dobrze? O to w naszym Letnim Studiu zapytaliśmy Renatę Janik, poseł ziemi świętokrzyskiej.

Z Panią Poseł rozmawialiśmy też na temat zakończonej Europeady, tego, co parlament może zrobić dla seniorów oraz założeń projektu nowelizacji Prawa zamówień publiczych.

źródło: em.kielce.pl

Najsympatyczniejsza Klasa Maturalna w Sejmie

Na wycieczkę do Sejmu wybrali się 16 czerwca maturzyści z klasy III a Liceum Ogólnokształcącego im. św. U. Ledóchowskiej z ZSP z Klimontowa dzięki zaproszeniu poseł Renaty Janik.

Wyjazd był nagrodą za zajęcie czwartego miejsca w klasyfikacji wojewódzkiej plebiscytu Echa Dnia na Najsympatyczniejszą Klasę Maturalną „Maturzyści 2014″. Młodzi mieszkańcy Klimontowa wraz z fundatorką nagrody poseł Renatą Janik mieli okazję zwiedzić gmach Sejmu, Belweder oraz pospacerować po Łazienkach Królewskich. Uczniom towarzyszyli ksiądz Robert Capała, dyrektor szkoły Maria Kubik, wychowawczyni Anna Szczypińska oraz przedstawiciele dziennika „Echo Dnia”- redaktorzy Krzysztof Wieczorek i Maciej Banachowski.

 • DSC_0608.jpg
 • DSC_0615.jpg
 • DSC_0618.jpg
 • DSC_0632.jpg
I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia (WIDEO)

I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia zgromadził ekspertów i autorytety, którzy podzielili się z uczestnikami spotkania własnymi doświadczeniami.

- Celem jest, aby nasi seniorzy mogli jak najdłużej aktywnie funkcjonować, ponieważ dane demograficzne pokazują, że będziemy żyć coraz dłużej, dłużej pracować, ale tym samym – żeby być ciągle sprawnym – musimy dbać o swoje zdrowie, jakość swojego życia, o życie psychiczne i fizyczne – mówiła poseł Renata Janik, pomysłodawczyni i organizatorka kongresu. – Jest to bardzo ważne i to chcielibyśmy zaprezentować dzisiaj naszym seniorom – dodała.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zauważył, że spotkanie jest niezwykle potrzebne. – Starzejemy się i to nie jest tajemnicą. Co zrobić ze starszymi ludźmi, żeby czuli się potrzebni, żeby byli zdrowi? O tym trzeba rozmawiać i tutaj ukłony dla pani poseł Renaty Janik, że podjęła się zorganizowania takiej konferencji – stwierdził.

O problemach polskich seniorów mówił profesor Bolesław Samoliński, założyciel Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, współorganizatora kongresu. – Takim naprawdę olbrzymim wyzwaniem jest smutek i depresja wynikające z wykluczenia tych osób z lokalnych społeczności, i z takich technologicznych elementów naszego życia, jak chociaż korzystanie z internetu – zauważył. – Wszelkie starania, które sprzyjają temu, żeby zapobiec temu wykluczeniu mają priorytetowe znaczenie – podkreślił profesor, który na co dzień pełni funkcję Konsultanta Krajowego w dziedzinie Zdrowia Publicznego i jest Przewodniczącym Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się oraz Przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej MPiPS.

Im szybciej zaczniemy myśleć o własnej starości i przygotowywać się do niej, tym lepiej – przekonywała była Pierwsza Dama RP Jolanta Kwaśniewska, założycielka i prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”. – Jak już jesteśmy dorośli, musimy w sposób odpowiedni odżywiać się i w sposób odpowiedni mieć świadomość tego, jak ważny w naszym życiu jest ruch – mówiła o profilaktyce starzenia się. – Rzecz trzecia, która jest równie ważna, to kwestie bezpieczeństwa socjalnego – przypomniała prezydentowa, podkreślając, że o bezpieczeństwo finansowe na emeryturze trzeba zadbać jak najwcześniej.

- Najważniejsze to pokochać siebie w takim wieku w jakim się jest, cieszyć się z tego, co jest, zdać sobie sprawę z tego, jaki mamy pesel, do tego peselu się stosować – żartobliwie zauważyła Teresa Lipowska, jedna z najbardziej lubianych aktorek starszego pokolenia. Jak stwierdziła, starość wiąże się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, ale trzeba robić wszystko, żeby sobie pomóc. – Nie chodzić codziennie do pana doktora, jak tylko oko mrugnie czy ręka zaboli, ale zafundować sobie dwa, trzy razy w roku zdrowotne wakacje, jeśli to możliwe – mówiła.

Koniec aktywności zawodowej powinien być początkiem aktywności wspierającej rozwój osobisty – przekonywali uczestnicy konferencji. Ponieważ dzieci i wnuki są już odchowane, można znacznie więcej czasu poświęcić dla siebie. – To czas, kiedy po pierwsze możemy uzupełnić wykształcenie – takie dla siebie, a nie dlatego, że musimy gdzieś pracować, możemy rozwijać swoje pasje, możemy spotykać się i rozwijać swoje zainteresowania, więc jest to bardzo ważny czas, aby aktywnie go wykorzystać – podsumowała cel kongresu poseł Renata Janik.

I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia

I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia odbył się 12 czerwca w Kielcach. Zorganizowali go Biuro Poselskie Renaty Janik, Fundacja Na Rzecz Zdrowego Starzenia się oraz Miasto Kielce.

Spotkanie było kontynuacją I Kongresu Zdrowego Starzenia, jaki miał miejsce na początku roku w Warszawie.

- Celem jest, aby nasi seniorzy mogli jak najdłużej aktywnie funkcjonować, ponieważ dane demograficzne pokazują, że będziemy żyć coraz dłużej, dłużej pracować, ale tym samym – żeby być sprawnym – musimy dbać o swoje zdrowie – mówiła poseł Janik.

Kongres z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli władz publicznych i samorządów miał wymiar praktyczny. Dzięki warsztatom i dyskusjom jego uczestnicy otrzymali nie tylko wartościowe porady dotyczące zdrowego trybu życia oraz codziennej ochrony i bezpieczeństwa, ale również zyskali okazję do nawiązania nowych znajomości.

 

 • k120.jpg
 • k121.jpg
 • k122.jpg
 • k123.jpg
 • k124.jpg
 • k125.jpg
 • k126.jpg
 • k127.jpg
 • k128.jpg
 • k129.jpg
 • k130.jpg

 

Zapraszamy na I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia

I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia odbędzie się 12 czerwca w Kielcach. Jego organizatorami są Biuro Poselskie Renaty Janik, Fundacja Na Rzecz Zdrowego Starzenia się oraz Miasto Kielce.

Doświadczenie w pracy na rzecz społeczności lokalnej w Kielcach oraz praca w parlamencie skłoniły poseł Renatę Janik do podjęcia dyskusji dotyczącej zdrowego i bezpiecznego starzenia się w naszym regionie. Dane demograficzne jasno bowiem pokazują, że jesteśmy coraz starsi i powinniśmy zadbać o siebie tak, aby jak najdłużej cieszyć się pełnią życia oraz sprawnością fizyczną i psychiczną.

Wraz z Fundacją na Rzecz Zdrowego Starzenia się, założoną przez prof. Bolesława Samolińskiego, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Zdrowia Publicznego, Przewodniczącego Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się i Przewodniczącego Rady ds. Polityki Senioralnej MPiPS, poseł Renata Janik przygotowała wyjątkowe spotkanie poświęcone zdrowiu, aktywności i jakości życia seniorów.

Do udziału w Kongresie zostali zaproszeni eksperci, autorytety, przedstawiciele władz publicznych i samorządów, dla których ważne jest stwarzanie przestrzeni i warunków do rozwoju inicjatyw przeznaczonych dla osób dojrzałych.

Spotkanie ma wymiar praktyczny. Dzięki warsztatom i dyskusjom jego uczestnicy otrzymają  nie tylko wartościowe porady dotyczące zdrowego trybu życia oraz codziennej ochrony i bezpieczeństwa, ale również zyskają okazję do nawiązania nowych znajomości.

 • zaproszenie3.jpg

 

 

Świętokrzyska Niezapominajka w gminie Zagnańsk

Statuetkę Świętokrzyskiej Niezapominajki otrzymała poseł Renata Janik za wspieranie działań proekologicznych w gminie Zagnańsk.

Dziewiąta świętokrzyska edycja Święta Niezapominajki w Zagnańsku odbyła się w tym roku 1 czerwca i połączona została z obchodami 600 – lecia miasta oraz z Dniem Dziecka. Jak co roku uczestnicy imprezy mogli uczestniczyć w zabawach ruchowych, konkursach i warsztatach tematycznych, mających na celu popularyzowanie wiedzy ekologicznej, lokalnych zwyczajów i tradycji.

Nagroda dla poseł Renaty Janik to wyróżnienie przyznane za duży wkład w upowszechnianie ekologii oraz wsparcie finansowe i polityczne działań proekologicznych w gminie Zagnańsk. Posłanka aktywnie promuje m.in. ratowanie jednego z najstarszych pomników przyrody w Polsce – dębu Bartka.

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest w Polsce od 12 lat, 15 maja. Region świętokrzyski samodzielnie świętował już po raz dziewiąty.

 • DSC_0991.jpg
 • DSC_1001.jpg
 • DSC_1061.jpg
 • DSC_0018.jpg
 • DSC_0023.jpg
 • DSC_0034.jpg
 • DSC_0037.jpg
 • DSC_0935.jpg
 • 9.jpg
Z wizytą u Pani Marszałek

Pałac Prezydencki oraz Sejm odwiedzili na zaproszenie poseł Renaty Janik przedstawiciele gminy Zagnańsk – zespół “Jaworzanki” i chór “Con Passione” oraz wójt Szczepan Skorupski.

Wycieczka odbyła się 22 maja, a jej niewątpliwym atutem była możliwość spotkania się z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz. W gabinecie marszałkowskim zespoły zaprezentowały po jednym utworze ze swoich repertuarów.

“Jaworzanki” i “Con Passione” kultywują tradycje regionu świętokrzyskiego poprzez muzykę, taniec, i śpiew. W tym celu uczestniczą m.in. imprezach, festynach i lekcjach folklorystycznych, podczas których można poznać stroje regionalne, gwarę ludową, a także spróbować tradycyjnych potraw przygotowywanych przez lokalne gospodynie.

Zespół ludowy “Jaworzanki”, prowadzony przez Grażynę Grudziecką, od ponad 10 lat promuje obrzędowość, język i melodykę ukształtowane przez historię regionu. Jego członkowie śpiewają tradycyjne pieśni, piosenki i przyśpiewki zaczerpnięte z bogatego zasobu utworów zapamiętanych przez najstarszych mieszkańców gminy. Zespół jest także założycielem Izby Regionalnej w Świetlicy Środowiskowej w Jaworzu.

 • 1.jpg
 • 2..jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5..jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg

 

Chór “Con Passione” pod batutą Michała Kopcia promuje gminę Zagnańsk i kulturę muzyczną wśród jej mieszkańców od 2010 roku. Chórzyści wywodzą się z chóru parafialnego działającego przy kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku oraz z chóru parafii św. Rozalii i św. Marcina w Zachełmiu. Repertuar “Con Passione” to muzyka religijna, patriotyczna, jak i rozrywkowa. Wśród wykonywanych utworów znajdują się dzieła m.in. Stanisława Moniuszki, Franciszka Schuberta, Franciszka Rylinga i Mieczysława Sołtysa.

O opiece geriatrycznej w Polsce (WIDEO)

Problemy związane z organizacją i finansowaniem opieki medycznej nad osobami starszymi to temat panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów, w którym wzięła udział poseł Renata Janik.

Panel został zorganizowany 25 kwietnia przez Najwyższą Izbę Kontroli w związku z przygotowywaną kontrolą opieki medycznej nad osobami w wieku podeszłym. Zaproszeni eksperci z dziedziny geriatrii poruszyli kwestie niezbędne do przeprowadzenia audytu. Do dyskusji wprowadziła wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Dr Grażyna Marciniak, która przedstawiła obecną sytuację demograficzną Polski i prognozę na przyszłość dotyczącą osób powyżej 65 roku życia, z uwzględnieniem sytuacji w poszczególnych województwach.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki opowiedział o propozycjach resortu dotyczących ułatwiania dostępu do lekarzy geriatrów. Poinformował też o tworzeniu koncepcji nowego narodowego planu ochrony zdrowia, który obejmie m.in. program zdrowego starzenia się.

O aktualnej sytuacji i perspektywie geriatrii w naszym kraju oraz o stanie przygotowania personelu medycznego do realizacji opieki geriatrycznej mówili prof. dr hab. Tomasz Grodzicki, Krajowy Konsultant ds. Geriatrii, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii UJCM oraz prof. dr hab. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dyrektor Szpitala Geriatrycznego im Jana Pawła II w Katowicach, dr n. med. Jarosław Derejczyk, poruszył kwestię finansowania opieki zdrowotnej osób starszych, w tym wycenę świadczeń zdrowotnych. Zaznaczył, że powszechny dostęp do geriatrii pozwoli m.in. ograniczyć liczbę leków przyjmowanych przez osoby starsze i zapobiegać ich przedawkowaniu. Poinformował, że niemal jedna piąta przyjęć do szpitali tej grupy pacjentów spowodowana jest złym połączeniem leków lub właśnie nadmiernym ich spożywaniem.

O organizacji opieki geriatrycznej oraz możliwościach współpracy w tym zakresie z samorządami lokalnymi mówił dr Tomasz Płatek, kierownik Oddziału Geriatrycznego Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach. Prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska – Tobis, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej UM w Poznaniu, opowiedziała natomiast o najlepszych wzorcach opieki geriatrycznej w innych krajach, przede wszystkim o modelach brytyjskim i belgijskim.

Poseł Renata Janik zarysowała sytuację w województwie świętokrzyskim. – Nasze województwo jest województwem starzejącym się, brak jest jednocześnie oddziałów geriatrycznych. Jest potrzeba większej współpracy między opieką zdrowotną, a opieką społeczną – mówiła. Dodała, że dopiero takie połączenie pozwoli opiece geriatrycznej lepiej funkcjonować i równocześnie mniej kosztować. – Z pewnością będę tego gorącym zwolennikiem – stwierdziła poseł Janik.

Ku czci świętego Jana Pawła II
Nadanie imienia Jana Pawła II jednej z ulic oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku jego czci miały miejsce w Zachełmiu w gminie Zagnańsk na dzień przed kanonizacją Papieża Polaka. W uroczystościach wzięła udział poseł Renata Janik.
Wyjątkowa sesja Rady Gminy odbyła się wieczorem 26 kwietnia w Świetlicy pod Tetrapodem (dawna „organistówka”). Radni przyjęli uchwałę o nazwaniu imieniem papieża ulicy, przy której znajduje się kościół pod wezwaniem św. Rozalii i św. Marcina.
„Kanonizacja Jana Pawła II, Wielkiego Polaka, Głowy Kościoła, to dla wszystkich Polaków okazja do radosnego i solidarnego świętowania, do głębszego poznania intelektualnej i duchowej Jego spuścizny, to także nobilitacja do kontynuowania Jego dzieła” – powiedziała podczas sesji poseł Renata Janik.
Po uroczystości, którą dopełniły występy artystyczne dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, zebrani wzięli udział we mszy świętej dziękczynnej za kanonizację. O godzinie 21.37, przy dźwiękach dzwonów i strażackich syren, odsłonięta została w kościele specjalna tablica upamiętniająca Ojca Świętego. Widnieje na niej jedno z najsłynniejszych zdań papieża, wypowiedziane podczas pierwszej jego pielgrzymki do Polski: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

 • 1..jpg
 • 2.1.jpg
 • 3..jpg
 • 4.jpeg
 • 5..jpg
Wystawa upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w Sejmie

„Ale nam się  wydarzyło!  Wizyta ojca świętego Jana Pawła II w Sejmie i Senacie  – 11 czerwca 1999”. To tytuł wystawy, którą w dniu  23 kwietnia 2014 r. otworzyła marszałek Ewa Kopacz. Ekspozycja została przygotowana  z okazji kanonizacji papieża Polaka i przypomina wizytę Jana Pawła II w Sejmie i Senacie, która miała miejsce niemal 15 lat temu. Przedstawiono ponad 30 fotografii, fotel, na którym zasiadał ojciec święty w sali posiedzeń Sejmu, księgę pamiątkową z jego oryginalnym podpisem oraz medal upamiętniający wizytę – wybity przez Mennicę Państwową na zlecenie Kancelarii Sejmu. W trakcie zwiedzania wystawy można było obejrzeć przesłanie wygłoszone przez Jana Pawła II do posłów i senatorów – nagrane podczas tej wizyty papieża w Parlamencie. Właśnie z niego pochodzi wykorzystany w tytule ekspozycji cytat: „Ale nam się wydarzyło!”. Wystawę przygotowali pracownicy Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej. Projekt plastyczny wykonał artysta plastyk Krzysztof Burnatowicz. W wydarzeniu uczestniczyła również poseł Renata Janik.

 

 • 13.jpg
 • 8C0A1366.view_.jpg
 • 8C0A1600.view_.jpg
 • 8C0A1651.view_.jpg
 • 8C0A1835.view_.jpg